Jak uzyskać zwolnienie lekarskie od psychiatry? Wszystko, co musisz wiedzieć

„Mam depresyjny nastrój”. „Jestem na skraju załamania”. „Jestem wypalony”. Powodów, dla których współcześnie coraz częściej i chętniej sięgamy po pomoc psychologiczną czy psychiatryczną jest mnóstwo. Jeśli jesteś jedną z tych osób, gratuluję. Postanowiłeś zawalczyć o siebie i o swój dobrostan. Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie czujesz, że potrzebujesz również dodatkowego czasu, żeby odzyskać siły witalne i mentalne. Po prostu zasłużonego odpoczynku od natłoku codziennych obowiązków. Ponieważ mało kto może sobie pozwolić na rzucenie pracy z dnia na dzień i wyjazd w Bieszczady, rozważasz urlop zdrowotny.

Jesteśmy placówką, dla której najważniejsze jest dobro pacjenta, dlatego ten artykuł powstał z myślą o osobach w sytuacji takiej jak Ty. Wyjaśnimy w nim dokładnie, jak uzyskać zwolnienie lekarskie od lekarza psychiatry. W drugiej części podpowiemy także, jak urlop zdrowotny mądrze wykorzystać.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie od psychiatry. Podstawowe informacje

Zwolnienie lekarskie, które potocznie określamy jako „L4”, wystawiany jest przez lekarza w sytuacji, gdy w jego ocenie pracownik jest niezdolny do wykonywania pracy. Co ważne, niezdolność może wynikać zarówno z niedyspozycji fizycznej, jak i psychicznej. Tak więc psychiatra jako lekarz również ma możliwość wystawiania takich zwolnień. W naszej placówce najczęściej notujemy takie powody udawania się pacjentów na urlop zdrowotny, jak:

  • Emocjonalne skutki złych stosunków ze współpracownikami (np. mobbing) i złych warunków pracy.
  • Trwające od dłuższego czasu załamanie nerwowe (np. po śmierci bliskiej osoby czy z powodu innej bardzo stresującej sytuacji życiowej).
  • Choroba cywilizacyjna – depresja.

Uwaga! Od 2022 na liście chorób zawodowych pojawi się wypalenie zawodowe, które również stanowi poważny problem, który dotąd wielu lekarzy i pacjentów było zmuszonych „obchodzić systemowo”.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie od psychiatry długoterminowe?

Zwolnienie lekarskie od psychiatry możemy wystawić maksymalnie na 182 dni ( jeśli przysługuje Tobie wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy). Po 182 dniach masz prawo ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne trwające 3 miesiące (w niektórych sytuacjach dłużej, ale maksymalnie do 12 miesięcy). Po tym czasie okres ochronny minie i możesz zostać zwolniony.

Możemy wystawić Ci zwolnienie na 3 dni wstecz względem dnia konsultacji. Należy rozumieć to tak, że psychiatra ma prawo orzec, że pracownik nie był zdolny do pracy już wcześniej. Dlatego jeśli z przyczyn zdrowotnych nie udało Ci się dotrzeć na wizytę tego samego dnia, a nie pojawiłeś się w pracy, poinformuj nas o tym niezwłocznie.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie od psychiatry płatne?

Podobnie jak w przypadku wszystkich zwolnień lekarskich, zasiłek chorobowy wynosi 80 proc. podstawy składki. Podstawę składki stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie sprzed roku poprzedzającego miesiąc, w którym została stwierdzona Twoja niezdolność do pracy. Podstawa obejmuje także takie składniki wynagrodzenia, jak np. premie.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie od psychiatry ważne dla ZUS-u?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo podważyć zasadność każdego zwolnienia lekarskiego. W przypadku zwolnienia od psychiatry nie będzie to jednak proste. Pamiętaj, że ZUS ma mimo wszystko prawo zażądać wyjaśnień co do spełnienia warunków opisanych w Twoim zwolnieniu.

Ważne, by na zwolnieniu od psychiatry widniała adnotacja, że pacjent „może chodzić”. „Może chodzić”, czyli, w skrócie, „może wykonywać podstawowe czynności takie jak wizyta u lekarza, w sklepie, na terapii”. Nie oznacza to więc, że twój tryb funkcjonowania na zwolnieniu będzie pozbawiony ograniczeń. Dlatego dbamy również o wypisanie odpowiednich zaleceń, takich jak np.: aktywność psychiczna, wyjazdy w celu poprawy zdrowia, spacery, spotkania z innymi ludźmi, np. na terapii zajęciowej. Będzie to punkt wyjścia dla komisji lekarskiej w sytuacji sporu.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie od psychiatry. Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Przede wszystkim twój pracodawca ani współpracownicy nie mają prawa pytać Cię o diagnozę, na podstawie której wystawiliśmy Ci zwolnienie lekarskie. A także o powód długości jego trwania. Tym bardziej, jeśli przyczyną tego stanu rzeczy jest atmosfera w miejscu pracy. Na zwolnieniu nasz lekarz zapisuje przede wszystkim kod literowy zwolnienia i zalecenia lekarskie. Dlatego możesz liczyć ze strony naszego ośrodka na dyskrecję. Zadbamy o Twój komfort.

Decydując się na długoterminowe zwolnienie lekarskie od psychiatry, powinieneś mieć na uwadze, że Twój pracodawca może po tym okresie legalnie zerwać umowę. Gdyby tak się stało, po rozwiązaniu umowy zobowiązany jest on do przekazania Tobie świadectwa pracy. Na świadectwie pracy uwzględni on urlop zdrowotny, nie musisz się jednak obawiać, że wynotuje również jego okoliczności.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz konsultacji lekarskiej z lekarzem psychiatrą, a także, być może, okolicznościowy urlop zdrowotny, skontaktuj się z nami, a postaramy się pomóc.

Fundacja Mental Life

Ośrodek POMOST Chojnice
Ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej, psychoterapeutycznej,
psychiatria, psychoterapia indywidualna i grupowa, pomoc psychologiczna, konsultacje rodzinne, wsparcie psychospołeczne, dietetyka, terapia uzależnień, profilaktyka i socjoterapia, zajęcia rozwijające.

Media społecznościowe

Odwiedź ośrodek POMOST Chojnice na poniższych portalach społecznościowych i nawiąż z nami kontakt. Śledź nasze konta, aby regularnie otrzymywać najnowsze informacje.

Copyright 2022 by Fundacja Mental Life.

KRS: 0000927611 NIP: 5552129527 REGON: 520257660

Usługi zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług VAT – PKWiU 86

Copyright 2022 by Fundacja Mental Life.

KRS: 0000927611 NIP: 5552129527 REGON: 520257660

Usługi zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług VAT – PKWiU 86